101 komunikācijas veids

komunikacija

Cilvēks komunicē kopš sevi atceras. Tāpat arī dzīvnieki, bērni – komunikācija ir mūsu visu vienojošais elements. Pat augi savā veidā komunicē. Kādi ir komunikācijas veidi un kā tos izmanto katrs no mums? Parunāsim par to!

Komunikācijas veidi nosaka cilvēku savstarpējās attiecības. Mēs esam saistīti ar citiem cilvēkiem un atkarīgi no viņiem tāpat, kā viņi ir atkarīgi no mums. Veiksmīga komunikācija nozīmē to, ka viss ir svarīgi – gan vārdi, gan darbība un garastāvoklis, izturēšanās veids, arī mīmika un žesti, gan pat tikai klusēšana un poza sniedz informāciju par mums.

Komunikācija uzņēmumā, organizācijā, ir kas pavisam citāds. Mēs komunicējam pavisam savādāk ar saviem darba biedriem un kolēģiem nekā ar draugiem un radiem. Katram cilvēku pārim vienmēr būs savs unikāls komunikācijas kanāls un veids.

Ja mēs pavērotu no malas vairākus pārus, sarunu biedrus, mēs varētu novērot daudzas interesantas tendences.

Piemēram – sieviete sarunājas ar savu priekšnieci. Pavērojiet, kāda ir viņas sejas izteiksme, kādus žestus viņa izmanto. Galva ir nedaudz pieliekta uz priekšu, kā padošanās zīme.

Tagad pavērojiet to pašu sievieti, tikai sarunājamies ar savu labāko draudzeni. Mainās balss tembrs, žestikulācija, un vēl daudz kas. Šādu novērošanu ir interesanti veikt kādos projektos, grupu darbos. Dialogus var nofilmēt un pēcāk parādīt prezentācijas veidā – tas būs lielisks materiāls!

Mēs komunicējam arī ar savām sejas izteiksmēm. Varam izmantot plastisko ķirurģiju, mainīt sejas vaibstus vai savu izskatu – nekas nelīdzēs un neapslēps emocijas, kādas izmantojam komunikācijā ar citiem. Plastiskā ķirurģija (http://www.aiwaclinic.lv/lv/) ir populārs veids mūsdienu sabiedrībā kā noslēpties. Vismaz mēģinājums noslēpties. Tomēr plastiskā ķirurģija patiesībā tikai vizuāli izmaina cilvēku. Tā nekad nemainīs raksturu vai veidu kā cilvēks komunicē. Fakts.

Komunikācija ir kā bezmaksas grāmatvedības programma. Kāpēc tāds salīdzinājums? Bezmaksas grāmatvedības programma (https://ekonts.lv/)  ir rīks, ko vēlas katrs uzņēmējs, tomēr ne visi zina, kā to iegūt un pareizi izmantot. Tāpat ar komunikāciju – komunicēt vēlas ikviens, tikai ne visi prot to darīt pareizi, tā, lai gūtu pareizo, vēlamo rezultātu.

Mēs varam iegādāties suni un uzskatīt, ka audzināsim viņu tā, lai suns aizstāv, lai klausa. Bet mēs negribam apmeklēt suņu skolu, mums liekas – paši tiksim galā. Mēs sākam komunicēt ar suni, nemaz nenojaušot, ka darām to nepareizi, bojājam savstarpējās attiecības, audzinām dzīvnieku ne gluži tā, kā vajadzētu. Tāpēc jāapmeklē suņu skola, lai komunikācijas speciālists, treneris, palīdz mums un parāda, kā tas pareizi darāms.

Tas pats attiecas uz jebkāda veida komunikāciju. Mums ir jāmācās, kā pareizi izmantot savas dotības, kādas īpašības labāk apslēpt un kad to darīt. Jo mēs nevaram komunicēt patvaļīgi nedomājot par sekām. Kāds rupjš vārds, neprecīzi pateikta doma, sarkasms – tas viss var būt kaitīgs komunikācijā.

Ja jums interesē komunikācija, vēlaties savu nākotni saistīt ar to, tad Latvijā ir visas iespējas to darīt. Latvijas augstskolas piedāvā studiju programmas, kurās iespējams apgūt komunikācijas speciālista profesiju. Kad tas izdarīts, karjeras iespējas ir ļoti plašas. Katrā uzņēmumā neatkarīgi no tā darbības sfēras ir komunikācijas speciālists. Tas ir cilvēks, kas strādā ar medijiem, runā, raksta, komunicē iekšienē (ar darbiniekiem) un ārpus uzņēmuma (ar medijiem, sociālajos tīklos utml.).

Vai esat kādreiz pavērojuši kā ar jums sarunājas jūsu bērni, kāda ir viņu, vēl nemācītu, nepieredzējušu cilvēku komunikācija. Kāda tā ir saskarsmē ar jums un kāda saskarsmē ar svešiniekiem. Jūs esat vecāki, bērni ir kā plastelīns jūsu rokās – māciet savlaicīgi bērniem kā pareizi sarunāties, kādus vārdus izmantot, ko labāk neteikt. Māciet bērniem pieklājības normas un saskarsmi. Tas viss ļoti noderēs jau pavisam drīz – bērnudārzā, saskarsmē ar citiem cilvēkiem ikdienā, ar bērniem pagalmā.

No komunikācijas izbēgt un izvairīties nav iespējams. Pat ja jūs ieslēgsieties tumšā telpā, vienatnē, pilnīgā tukšumā, jūs komunicēsiet paši ar sevi. Arī tā ir iespēja. Domas – komunikācija ar sevi, sava prāta attīstīšana. Komunikācijai ir simtiem veidu un paveidu. Mums atliek tikai ļauties un izprast, kā komunicēt, lai apmierinātas būtu visas iesaistītās puses.