Dermatologa padomi, kā būt draugos ar sauli

draugos-ar-sauli

Tik ilgi esam gaidījuši saulainās dienas. Beidzot tās ir klāt! Tas jau liek kavēties domās par pludmali, sauļošanos un to patīkamo sajūtu, kad visu ķermeni silda maigi saules stari. Tomēr vajadzētu atcerēties, ka aiz saules patīkamā siltuma un tās staros slēpjas ultravioletais starojums, kas mūsu ādai nemaz nav tik nekaitīgs. Tāpēc dermatologi atgādina, ka, sākoties siltajai sezonai, īpaši jādomā, kā pasargāt savu ādu, kā parūpēties par to, lai saule tai nekaitētu.

 

  • Izvēlēties labu saules aizsargkrēmu

 

Saules aizsargkrēms ir obligāts nosacījums, lai varētu izveidot labvēlīgas attiecības ar sauli. Ja lietojat savam ādas tipam piemērotu saules aizsargkrēmu, tad varat uzturēties saulē un baudīt tās siltos starus. Protams, ka ar laiku, ko pavada saulē, nevajag pārspīlēt. It īpaši maziem bērniem. Jo jaunāks ir bērns, jo jābūt piesardzīgākiem. Saules aizsargkrēmu vislabāk pirkt aptiekā. Padomus, kādu krēmu labāk izvēlēties, sniegs arī dermatologs. Konsultācija pie dermatologa būs īpaši noderīga, ja ir jutīga āda, ja ir kādas āda saslimšanas.

 

  • Nēsāt kvalitatīvas saulesbrilles

 

Kvalitatīvas saulesbrilles ar 100% UV aizsardzību ir vēl viens obligāts nosacījums, ja gribat sevi pasargāt no saules un izbaudīt labos laika apstākļus. No saules ir jāpasargā ne tikai āda, bet arī acu zona un pašas acis, kas ir īpaši jutīgas pret saules stariem. Kvalitatīvas saulebrilles sniegs komfortu gan acīm, gan neļaus veidoties tā saucamajām vārnu kājiņām pie acīm. Saulebrilles ir neaizstājamas arī tiem, kuri sēž pie auto stūres. Ieteicams izvēlēties polarizētas saules brilles, kas noņem virsmu atstaroto gaismu, kas var arī apžilbināt.

 

  • Esot saulē, likt galvassegu

 

sieviete-platmalēVasarā ieteicams izmantot galvassegu, jo karstākās dienās ļoti ātri var notikt ķermeņa pārkaršana. Galvassega ir obligāta bērniem. Labāk izvēlēties gaišu un plānu galvassegu, jo tā ļauj ādai elpot, nesviedrē un nepievelk karstumu.

 

  • Sekot līdzi ādas stāvoklim: dzimumzīmēm un citiem veidojumiem

 

Katram pašam ir jābūt vērīgam pret savu ādu un tās veselību. Jāpamana veidojumi, izmaiņas ādas stāvoklī, jāuzmana dzimumzīmes. Vajadzības gadījumā jāapmeklē dermatologs, kurš veiks pārbaudi. VCA dermatologs veiks dermatoskopiju un citas pārbaudes ādas veidojumiem un dzimumzīmēm, lai noteiktu, vai tie ir labdabīgi, kā arī lemtu par piemērotāko veidu, kā no tiem atbrīvoties. Sekas nevērīgai attieksmei pret savu ādas veselību un nepiesardzībai no saules var izpausties krietni vēlāk — pēc daudziem gadiem, kad jau var rasties onkoloģiskas problēmas. Dermatologs ir tas ārsts, ko vajadzētu apmeklēt arī profilaktiskos nolūkos, lai parūpētos par savu veselību.

 

  • Izvairīties no pusdienlaika saules

 

Tāpat jebkurš dermatologs pateiks, ka viskaitīgākā saule ir laikā no 11.00 līdz 15.00. Labāk šajās stundās izvairīties no ilgstošas atrašanās saulē, it īpaši, ja nav galvassegas un saules aizsargkrēma. Braucienu uz pludmali labāk ieplānot pēcpusdienā. Vasarā šis laiks ir ļoti patīkams, jo ir silts, bet saule nav tik agresīva. Pludmalē ļoti labi var atpūsties līdz pat vēlam vakaram.