Elitārs sporta veids – jāšana

jāšanas-sports

Zirgs ir viens no skaistākajiem un cēlākajiem dzīvniekiem pasaulē. Ne velti cilvēks zirgu ir pieradinājis un vienmēr turējis tuvumā. Agrāk zirgus medīja, pēc tam saprata, ka ar šo dzīvnieku var sadarboties. Kopš tā laika zirgs ir palīgs cilvēkam. Bet tagad tas ir kļuvis par dārgu aksesuāru un par sporta inventāru.

Jāšanas sports ir elitārs, tas ir dārgs un aizņem krietni vairāk laika kā citi sporta veidi. Zirgs NAV inventārs, kaut, diemžēl, daudzi sportisti pret viņu tā attiecas. Zirgs ir sabiedrotais, komandas biedrs. Jāšana ir gandrīz kā komandas sports, kur galvenie varoņi ir divi – zirgs un jātnieks.

Zirga uzturēšana ir dārga. Ja jums pieder zirgs, tad jārēķinās ar staļļa īres maksu, zirgam regulāri jāveic veselības pārbaude, jāgriež nagi, jāvīlē zobi, jāiegādājas vitamīni un barība. Īres maksa Latvijas staļļos ir dažāda. Ir staļļi, kuros var turēt privāto zirgu maksājot 100 EUR mēnesī un ir arī staļļi, kuros īres maksa būs trīs reizes augstāka. Tas ir atkarīgs no piedāvājuma, lokācijas, specifikas. Līdzīgi kā ar īpašumu – jo labāks, jo dārgāks.

Zirgam jānodrošina regulāras kustības. Zirgs ir bara dzīvnieks, nav vēlams to turēt ievietotu vienu pašu slēgtā boksā. Zirgam jādodas laukā, jāizbauda plašums, svaigas ganības un savi sabiedrotie, tikai tad viņš būs laimīgs. Sporta zirgi bieži vien tiek turēti stallī, boksos, jo tā ir drošāk un ērtāk jātniekam. Ērtāk – nav jādodas dzīvniekam pakaļ plašās ganībās, tas vai aizņemt daudz laika. Drošāk – laukā pastāv lielāks risks zirgam savainoties.

Arī jāšanas ekipējums ir dārgs. Bet bez ekipējuma iztikt nevar. Katram jātniekam obligāti nepieciešama ķivere – tā ir obligāta drošības prasība. Jauniem jātniekiem un bērniem nepieciešama arī drošības veste, lai izvairītos no muguras traumām. Tāpat vajadzīgs apģērbs jāšanai un apavi. Tā kā sporta veids ir samērā specifisks, tad cenas ir augstas. Piemēram, vienas vien jāšanas bikses veikalā var maksāt pat vairākus simtus eiro atkarībā no “brenda”.

Protams, jāšanas prieku var izbaudīt jeb kurš. Lai dotos vienkāršā izjādē nav nepieciešams nedz dārgs ekipējums nedz pašam savs zirgs. Dosieties uz kādu zirgu nomas punktu un izbaudiet šī cēlā dzīvnieka klātbūtni – tas būs pozitīvs lādiņš kā ķermenim tā garam. Pavadīt laiku svaigā gaisā vienmēr ir vērtīgi, it sevišķi, ja kopā ar zirgiem.