Kā pareizi pārvadāt kravu ar auto – svarīgi zināt

auto krava

Ikvienam no mums kādreiz ir radusies vajadzība pārvadāt savā automašīnā kādu kravu. Vienalga, vai tas ir ledusskapis, dzīvnieks, gari dēļi vai kartupeļu maisi – ir svarīgi kravu pārvadāt pareizi un atbilstoši ceļu satiksmes noteikumu prasībām. Atsvaidzināsim atmiņu un pārskatīsim vēlreiz noteikumus, lai neiekultos nepatikšanās uz ceļa.

Ceļu satiksmes noteikumi paredz:

152. Kravu transportlīdzeklī novieto un, ja nepieciešams, nostiprina atbilstoši Ministru kabineta noteiktajām prasībām tā, lai krava:

152.1. neapdraudētu ceļu satiksmes dalībniekus, nenokristu un nevilktos pa ceļu;

152.2. vadītājam neierobežotu pārredzamību;

152.3. neietekmētu transportlīdzekļa stabilitāti un neapgrūtinātu tā vadīšanu;

152.4. neaizsegtu ārējās apgaismošanas ierīces, gaismas atstarotājus, numuru un pazīšanas zīmes, kā arī netraucētu uztvert signālus, ko rāda ar roku;

152.5. neradītu troksni, nesaceltu putekļus un nepiesārņotu vai nepiegružotu apkārtējo vidi.

154. Krava jāapzīmē atbilstīgi šo noteikumu 196.punktā minētajām prasībām, ja:

154.1. priekšpusē vai aizmugurē tā izvirzīta ārpus transportlīdzekļa gabarītiem tālāk par 1 m;

154.2. platumā tā izvirzīta tālāk par 0,4 m no priekšējo vai aizmugurējo gabarītlukturu ārējās malas.

Vai pasažieri arī ir krava?

Savā ziņā jā. Un lai pārvadātu pasažierus, atkal jāievēro virkne noteikumu. Pa pasažieru pārvadāšanu gan šoferi ir vairāk informēti nekā par kravas pārvadāšanas noteikumiem. Kā nekā – pasažieri mūsu automašīnās atrodas daudz biežāk nekā, teiksim, gari dēļi uz jumta.

Lai atsvaidzinātu savas zināšanas par to, kādi ir pasažieru pārvadāšanas noteikumi un ne tikai, jeb kurā diennakts laikā varat apmeklēt mājaslapas, kuras piedāvā pārskatīt ceļu satiksmes noteikumus. Piemēram, Drošas braukšanas skolas mājaslapu, kas piedāvā CSN teorijas apguvi un pie reizes arī dažādus noderīgus praktiskos kursus.

Piekabes un kategorijas

Bieži vien gadās, ka jāpārved kas lielāks, kas neietilpst auto bagāžas nodalījumā. Tad jānoīrē piekabe un jāved ar to. Bet kādas piekabes drīkst vilkt, ja uz apliecības rakstīts – B kategorija?

  • Ja piekabes pilna masa nepārsniedz 750 kilogramus, un kopējais piekabes un automašīnas svars nepārsniedz 4250 kg, tātad ar 3500 kilogramu smagu automašīnu drīkst vilkt 750 kilogramus smagu piekabi, bet ja automašīna ir smagāka piekabi vilkt nedrīkst.

Neaizmirstiet rūpēties par sava auto riepām. Riepu centrs jums piedāvās dažādas riepas jebkuram auto. Riepu centrā atradīsiet sev nepieciešamo riepu izmēru dažādās cenu kategorijas. Riepu centrs piedāvā dažādu marku riepas pēc jūsu ieskatiem. Lai auto ripo droši, ar kravu vai bez.