Kā uzlabot kuņģa darbību un pašsajūtu

Sūdzības par kuņģa veselību un pašsajūtu mūsdienās ir ļoti izplatītas, jo šī orgānu sistēma tiešā veidā reaģē uz cilvēka dzīvesveidu. Diemžēl dzīves temps, stress un citi kairinoši faktori šobrīd arvien uzņem apgriezienus. No tā agrāk vai vēlāk neizbēgami cieš gan fiziskā, gan emocionālā pašsajūta. Gremošanas sistēma ir viena no jutīgākajām šajā ziņā. Tāpēc arī gastroenterologs ir viens no ārstiem, kurš par pacientu trūkumu noteikti nevar sūdzēties.

Kā palīdzēt savam kuņģim justies labāk un būt veselam? Kuri ir tie būtiskie faktori, pie kuriem vajadzētu piedomāt, lai uzlabotu pašsajūtu?

Stress — kuņģa lielākais kaitnieks

Ikviens gastroenterologs droši apgalvos to, ka tieši stress ir viens no lielākajiem kaitniekiem kuņģa un zarnu trakta veselībai un labsajūtai. Šeit runa ir nevis par īslaicīgu un veselīgu stresu, kas palīdz koncentrēties un labi izdarīt kādu darbu vai atrisināt situāciju, bet gan par ilgstošu un spēcīgu stresu, kurā cilvēks jau dzīvo, kurš nepāriet, pāraudzis jau distresā, negatīvi ietekmējot ne tikai kuņģa un zarnu veselību, bet arī citas orgānu sistēmas. Lai to mainītu, jādomā, kā samazināt stresa līmeni.

Ko un kā ēdam?

Otra liela ietekmes grupa uz kuņģa un zarnu veselību ir mūsu uzņemtā pārtika. Un ne tikai. Ļoti būtiski ir arī tas, kā un kad ēdam. Neveselīga pārtika, pusfabrikāti, šķiedrvielu trūkums, pārēšanās, rīšana, ēdiena nesakošļāšana, pārāk bieža vai pārāk reta ēšana  — tie visi un vēl citi faktori ietekmē to, kā jūtas kuņģis, kad saņem pārtiku.

Mainot savus paradumus, izvēloties veselīgas maltītes, ēdot lēnām un ar baudu, sakošļājot ēdienu, var ievērojami uzlabot kuņģa un zarnu veselību un pašsajūtu.

Sakārto savu dienas režīmu un palēnini tempu

Ikdienas steiga un nemitīgs dzīves ritenis ir negatīvi faktori veselībai kopumā, arī kuņģim. Vislabāk ir iemācīties sakārtot savu dienas režīmu, atvēlot laiku tiešām vitāli svarīgām lietām — pilnvērtīgam miegam, atpūtai no darba, fiziskajām aktivitātēm, regulārām maltītēm.

Alkohols un smēķēšana — nopietni riska faktori

Protams, ka tādi kaitīgie ieradumi kā pārmērīga alkohola lietošana un smēķēšana neko labu kuņģim nedara. Tas palēnām un mērķtiecīgi bojā kuņģi, radot dažādus nepatīkamus simptomus. Gastroenterologs noteikti jums ieteiks atbrīvoties no šiem nelāgajiem ieradumiem, ja gribat justies labāk un pasaudzēt savu kuņģa veselību gan šodien, gan ilgtermiņā.