Laika plānošana ļauj paveikt vairāk

planošana

 

Vai jūs plānojat savu dienu, nedēļu, mēnesi un pat gadu? Vai iepriekšējā vakarā zināt, kādi darbi nākamajā dienā jāpaveic, kāds ir to svarīguma statuss? Cilvēku, kuri savu ikdienu stingri plāno, nav īpaši daudz, bet tieši viņu veiksmes stāsti pierāda to, ka plānošana ir viena no svarīgākajām atslēgām uz panākumiem gan karjerā, gan personīgajā izaugsmē. Ja mērķi sadalīti pa mazākiem posmiem un konkrētiem darbiem, ir daudz lielāka iespējamība, ka tie tiks sasniegti.

Plānošana palīdz izvairīties no haosa un steigas

Ja netiek plānota sava diena un skaidri nav redzami konkrētās dienas mērķi un darāmie darbi, tad ir liela iespējamība, ka diena vispār būs bezmērķīga un tukši aizvadīta, nodarbojoties ar dažādiem sīkumiem, kamēr tajā pašā laikā būtiskas lietas kļūs vēl nopietnākas, jo netiek risinātas.

Cilvēkam ir tendence izvairīties no tā darba, kas ir nepatīkamāks — kāda saruna, atteikuma izteikšana, savu neizdarīto vai slikti izdarīto darbu seku risināšana utt. Plānojot un skaidri izvirzot prioritātes, no tādām situācijām var izvairīties. Tas nozīmē, ka ikdienā būs mazāk stresa, vairāk brīva laika un arī darba kvalitāte ievērojami palielināsies.

Kā tad būtu jāveic plānošana?

Vispirms jau jāizvēlas, kura ir ērtākā vieta, kur plānot. Kādam tas ir taustāms plānotājs ar ikdienai atbilstošiem pierakstu sektoriem, kāds dod priekšroku digitālajam kalendāram, ko var sinhronizēt visās izmantotajās ierīcēs. Vēl kāds izvēlas lielu plānošanas tāfeli pie sienas virs darba galda. Tā ir gaumes lieta. Ko tālāk?

  • Katrai dieni izvirzi piecus vai sešus darāmos darbus. Visticamāk, ka vairāk arī tu kvalitatīvi nevarēsi paveikt. Ja saraksts būs garāks, tad būs stress par to, ka nav kaut kas izdarīts, labāk jau uzreiz pārcel tos darbus uz nākamo dienu.
  • Izvirzi prioritātes. Tas ir ļoti būtiski, lai nesanāktu, ka visa diena paiet niekiem, kas nav pat steidzami. Prioritāros darbus vajag likt saraksta augšdaļā un iekrāsot ar kādu košu krāsu.
  • Saki “nē”. Ir svarīgi uzņemties tikai to, ko reāli un kvalitatīvi var izdarīt. Tikai pieklājības dēļ nav jāpiekrīt kaut ko darīt, ja tas noved pie pārsloedzes un citu svarīgu darbu atlikšanas.
  • Mācies koncentrēties un nenovērst uzmanību. Mūsdienās ir daudz kairinātāju, kas traucē un novērš. Jāiemācās pilnībā koncentrēties darāmajam, tādejādi saīsinot laiku, kad tas tiek paveikts.

Radi vidi, kas iedvesmo, sniedz komfortu un nekavē

Vide noteikti ir būtiska, lai darbs ritētu produktīvi, tāpēc vajadzētu padomāt, kā iekārto darba vietu, arī mājai ir būtiska nozīme. Jo mazāk lietu kavē, jo vairāk ir ērtu un funkcionālu risinājumu, jo mazāk jākoncentrējas ikdienišķiem sīkumiem. Piemēram, tādas lietas kā kafijas automāts, viedā sadzīves tehnika, pat automātiskie garāžu vārti ļauj taupīt laiku un vairāk koncentrēties darbiem. Tehnoloģijas ļauj domāt soli uz priekšu un radīt komfortablus apstākļus efektīvam darbam. Kaut vai tās dažas minūtes, ko ietaupa garāžu vārti, kas atveras un aizveras paši, grīdas robots, kas atsver stundas darbu mājas uzkopšanai.