Modernās diagnostikas metodes — ko par tām zinām

magnetiska rezonanse

Diagnostika ir viens no pirmajiem ārstniecības posmiem, lai varētu piemērot atbilstošu terapiju katram pacientam. Sākumā ir jānoskaidro, kas pacientam kait, cik nopietna ir situācija, kādi ir blakus apstākļi. Šim nolūkam medicīnā izmanto vairākas vizuālās diagnostikas metodes, ar kurām būs saskārušies daudzi. Kādas ir diagnostikas metodes, kad tās izmanto un kādas ir to priekšrocības.

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija ir viena no visbiežāk izmantotajām vizuālās diagnostikas metodēm, jo tā ir ātri veicama, tā ir pilnībā nekaitīga, izmantošanai nav ierobežojumu, tāpēc izmeklējumu var veikt jebkuram pacientam. Ultrasonogrāfja ir neizstājama arī grūtnieču izmeklēšanā, lai pārliecinātos par gaidāmā mazuļa un māmiņas veselības stāvokli. Ultrasonogrāfija ir ļoti informatīva. Ar tās palīdzību var novērtēt mīksto audu un dažādu orgānu struktūru. Ultrasonogrāfija notiek ar augstfrekvences skaņu viļņiem — ultraskaņu. Vairumā gadījumu izmeklējumam nav speciāli jāgatavojas, tas nozīmē, ka izmeklējums ir svarīgs arī akūtās situācijās, kad slimnīcā ieved cietušo. Ultrasonogrāfija aizņem pavisam īsu mirkli, rezultātus ārsts var interpretēt uzreiz, jo tie reālajā laikā parādās izmeklējumu iekārtas ekrānā.

Datortomogrāfija

Datortomogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, tāpēc par tās pielietojumu un nepieciešamību lemj ārsts, jo rentgena stariem tomēr nav vēlams pārsniegt rekomendētās normas. Tomēr datortomogrāfija ir neaizstājama medicīnā, jo tā ļauj iegūt precīzus attēlus, kas ir daudz informatīvāki par parasto rentgenu. Ar šo metodi izmeklē visas orgānu sistēmas, galvu un galvas smadzenes, mugurkaulu, arī redzes un dzirdes orgānus, krūšukurvi, vēdera dobuma orgānus, mazo iegurni un dzimumorgānus. Bet datortomogrāfija nav veicama grūtniecēm. Tāpēc to ne vienmēr var izmantot kā piemērotu izmeklējumu.

Magnētiskā rezonanse

Magnētiskā rezonanse ir jaunākās paaudzes izmeklējums, ko atzīst par ļoti efektīvu un informatīvu. Tas arī ir nekaitīgs, jo darbojas ar magnētiskā lauka principu, tāpēc neatstāj nekāda sekas uz pacienta veselību, ja pacients ir atbildis izmeklējuma priekšnosacījumiem. Magnētiskā reznanse ārstam ļauj iegūt ļoti precīzus trīsdimensiju attēlus, kas ļauj pamanīt pat vissīkākās izmaiņas un arī agrīnā stadijās atklāt slimības. Tas ļauj ātrāk uzsākt ārstēšanu un sekmīgāk cīnīties ar slimību. Magnētiskā rezonanse ir arī neaizstājama sarežģītu diagnožu gadījumā, kad citas izmeklējumu metodes nav devušas rezultātu, lai varētu noteikt pareizu diagnozi. Magnētiskā rezonanse nav ieteicama grūtniecēm un netiek veikta tad, ja pacienta ķermenī ir kādi metāliski svešķermeņi, stimulatori vai mākslīgie elementi (vārstules, ausu implanti u.c).

Dermatoskopija

Tā kā šajā modernajā un dažādiem kairinājumiem pārpilnajā laikmetā arvien vairāk nākas saskarties ar ādas slimībām, dažādiem veidojumiem, arī ādas onkoloģiskajām saslimšanām, tad par pieprasītu un bieži izmantotu metodi ir kļuvusi detmatoskopija, kas ļauj novērtēt ādas veidojumus, noteikt, vai tie ir ļaundabīgi, arī izlemt par labu piemērotākajai veidojuma likvidēšanas metodei. Dermatoskopija ir nesāpīga un neinvazīva, tās laikā ar 50 reižu palielinājumu tiek apskatīts ādas veidojums. Pieredzejis ārsts pēc šīs informācijas var izdarīt būtiskus secinājumus, kas svarīgi ārstēšanas procesā.

Ehokardiogrāfija

Tā ir sirds izmeklēšana ar ultraskaņas palīdzību. Tādā veidā var noteikt sirds anatomisko struktūru, sirds sieniņu biezumu, trombu esamību, sirds muskuļa funkcionālo stāvokli un citas būtikas lietas, kas svarīgas sirds izmeklēšanai. Ehokardiogrāfija ļauj atklāt tās sirds veselības problēmas, kas nerada nekādas sūdzības un ir kā bumba ar laika degli. Ārsts var noteikt gan iedzimtas, gan iegūtas sirdskaites. Izmeklējums ir nekaitīgs un neinvazīvs. Izmeklējums pacientam nerada nekādu diskomfortu. Tomēr ir vajadzīga pieredze, lai precīzi skaidrotu iegūto informāciju, tāpēc pacientiem ieteicams izmeklējumu veikt pie pieredzējušiem speciālistiem. Ehokardiogrāfija ir neaizstājama modernā diagnostikas metodes, kas ļauj daudz efektīvāk rūpēties par sabiedrības sirds un asinsvadu veselību, agrīnāk diagnsoticēt sirds saslimšanas, kas ir svarīgi sabiedrības kopējās veselības kontekstā.