Nedaudz pikanti par modi – sievietes palīgs un bieds

apģerbs

Dāmas, jūs šobrīd noteikti esat aizdomājušās par to, kas tas ir – sievietes bieds un palīgs vienlaikus? Protams, tas ir krūšturis. Kur nu bez tā, vai ne? Tomēr vakarā, kad pārnākam mājās, lielākā svētlaime ir to noņemt.

Pirmie krūšturi parādījās jau 19. gadsimta 80. gados, taču modes pasaules uzmanība tiem pievērsās tikai pēc vēl 30 gadiem.

Šis satriecošais tērps vislabāk izskatījās, ja zem tā nēsāja zeķturus vai saīsinātu korseti, kas sniedzās mazliet virs jostasvietas, un atsevišķu krūšturi. Pats vienkāršākais krūštura modelis modes vēsturē, kas ticis dāmās piedāvāts bijis šāds – divi mutautiņi, kurus kopā saturēja smalkas zīda lentītes. Šāds krūšturis izskatījās ļoti pat pievilcīgi, tomēr sievietēm, kas apveltītas ar kuplām krūtīm, no tā nebija nekāda labuma…

Ap 1920. gadu vairums sieviešu bija pieradušas pie pārsēja tipa krūšturiem – pieplacinošām bandādžām, kas nospieda krūtis, lai panāktu tolaik vēlamo zēnisko efektu. Pieprasījumu pēc krūšturiem apmierināja jaunizveidotie apakšveļas ražotāji.

Trīsdesmitajos gados parādījās jauni, krūtis balstoši modeļi ar vairāku izmēru bļodiņām, polsterējumu un stīpām. 40.gadu modeļiem ideāli noderēja modernā, izturīgā un vieglā “brīnumšķiedra” NEILONS.

50.gados Amerikā parādījās kinozvaigznes ar kuplām krūtīm, piemēram, Džeina Mansfīlda. Viņa ar prieku izmantoja krūštura balstošo funkciju, kas ļāva krūtis pacelt. Šīs dabas dāsni apveltītās skaistules pamudināja veselu pusaudžu paaudzi nēsāt cieši piegulošus džemperīšus, zem kuriem skaidri bija manāmas krūšu aprises.

Daļa sieviešu 60.gados vispār nenēsāja krūšturus, tieši tāpēc parādījās kāda alternatīva. Tā bija caurspīdīga veļa, kas mazliet piesedza krūtis, bet nebalstīja tās. Drīz vien arī citi dizaineri piedāvāja caurspīdīgu veļu no elastīga auduma.

  1. gados modē atgriezās kuplas krūtis. Kopumā krūšturis, kuru lieliski pazīstam arī šodien, nogājis garu attīstības ceļu. Līdzīgi kā pamperi. Kādreiz populāras bija autiņbiksītes, tad modē nāca pamperi, tagad atkal sāk lietot vairāk autiņbiksītes, jo cilvēkiem patīk ekoloģiski dzīvot, tomēr pamperi neizzudīs nekad! Lūk, salīdzinājums. Un šādu salīdzinājumu varam atrast ļoti daudz, ja vien padomā.

Mode ir kā templis – kaut kas ienāk, kaut kas iziet, pēc laika ienāk atkal. Caurstaigājams templis, kurš nosaka, kā mēs šodien ģērbsimies, kā izskatīsimies un kā jutīsimies. Nosaka, vai būsim popularitātes topā vai tomēr ne. Mode ir viena slidena padarīšana, bet mums tā patīk. It īpaši sākot pētīt modes vēsture – tā ir vienreizēji aizraujoša.