Rūpes par māju nekad nebeidzas — pirms ziemas jāpārbauda dūmvads

siltums

Ja dzīvo daudzdzīvokļu namā, kuram ir noslēgts līgums ar apsaimniekotāju, tad parasti nav nekādu rūpju par māju, jo tas ir apsaimniekotāja pārziņā, lai laikus visi darbi būtu paveikti. Par to taču cilvēki maksā! Bet, ja ir sava māja, tad tas ir pavisam cits stāsts, jo tur par visu jāzina pašam.

Un skaidrs, ka māja nekad nav līdz galam gatava, tajā vienmēr ir kādi darbi. Vienā galā darbus pabeidz, bet otrā jau jāsāk atkal no jauna. Laika zobs dara savu. Un ir arī darbi, kas ir sezonāli un neatliekami. Viens no tiem ir rūpes par dūmvadu.

Tieši tagad, kad vairums iedzīvotāju jau sākuši savos namos apkures sezonu, ir pēdējais brīds, lai dūmvads tiktu pārbaudīs, iztīrīts un salabots, ja tas ir nepieciešams. Vispār jau tas bija jāpaveic vasaras laikā, kad apkure nenotiek, bet zināms, ka cilvēkam ir paradums visu atstāt uz pēdējo brīdī.

 

 • Tīrīšanu un pārbaudi labāk uzticēt zinātājiem

 

Ja tikai tagad steidzat tīrīt savas mājas dūmvadu, tad noteikti jāsaka, ka daudz drošāk un efektīvāk būtu, ja izmantotu profesionāla skursteņslauķa pakalpojumus. Pēc šādas pārbaudes mājas īpašnieks var saņemt oficiālu dokumentu, kas apstiprina pārbaudi, tīrīšanu un dūmvada tehnisko stāvokli. Tas ir īpaši būtiski, ja īpašums ir apdrošināts, jo regulāra dūmvada tīrīšana ir obligāts nosacījums. Skursteņslauķim ir gan piemēroti instrumenti, gan specifiskas zināšanas, gan arī atbilstoši padomi, kā risināt situāciju, ja dūmvads nav ekspluatācijai atbilstošā stāvoklī.

 

 • Ko darīt, ja dūmvads bojāts?

 

Ņemot vērā, ka Latvijā dzīvojamais fonds ir diezgan novecojis un sliktā stāvokli, kā arī iedzīvotājiem nav finanšu, lai šo situāciju uzlabotu, tad nav nekāds pārsteigums, ja pārbaudes un tīrīšanas laikā tiek konstatēts, ka dūmvads ir jālabo vai pat pilnībā jānomaina, lai saglabātu ēkas ugunsdrošību.

Ja nav daudz laika un arī finanses ir ierobežotas, tad efektīvākais risinājums ir tērauda dūmvads. Tas ir salīdzinoši vienkārši ieviešams risinājums, jo nerūsējošā tērauda dūmvadi ir montējami pēc vajadzības, ērti var veidot vēlamās konstrukcijas. Un no nerūsējošā tērauda var ielikt vecajā dūmvadā čaulu, kas sniegs vajadzīgo efektu un drošību, lai varētu izmantot jebkuras jaudas apkures iekārtu, nebaidoties par to, ka tas var novest pie ugunsnelaimes.

 

 • Nespēlējies ar uguni un neriskē!

 

Dūmvads un tā stāvoklis patiesībā ir ļoti aktuāla un nopietna tēma, kurai diemžēl pārāk maz pievērš uzmanību, tāpēc arī joprojām aukstajos mēnešos regulāri dzirdam par ugunsnelaimēm, kas radušās tieši tāpēc, ka dūmvads ir sliktā tehniskajā stāvokli un varbūt gadu desmitiem ne reizi nav iztīrīts.

Bet dūmvada stāvoklis ir tikai medaļas viena puse, jo arī tad, ja ar skursteni viss ir kārtībā, cilvēks var radīt ugunsnelaimi, ja neapdomīgi rīkojas.

Gan pieaugušajiem, gan bērniem jāzina pa visiem drošības pasākumiem, kas jāievēro, ja rīkojas ar uguni. Bērniem tas vispār nav jādara, bet tas nenozīmē, ka viņi nav jāizglīto par šo tematu. Ko tas nozīmē?

 • Neturēt pie uguns viegli uzliesmojošus priekšmetus.
 • Vienmēr kārtīgi aizvērt apkures iekārtas durvis.
 • Izmantot tikai iekārtai paredzēto kurināmo.
 • Nepieļaut, ka telpas tiek pārkurinātas.
 • Jāpārliecinās, ka visi siltummezglu izolācijas materiāli ir ugunsdroši.
 • Ar uguni ir jārīkojas ļoti uzmanīgi, to vajadzētu darīt tikai pieaugušajiem.
 • Nedrīkst atstāt uguni bez uzraudzības.
 • Jāsargās no tvana gāzes veidošanās telpās.