Vai Tu rūpējies par savām acīm?

Vai jūs ikdienā bieži piedomājat par savu redzi, tās kvalitāti, par savu acu komfortu un veselību? Visticamāk, ka nē. Parasti to darām, ja ir kādas sūdzības, piemēram, pasliktinās redze, ja ir kādas acīmredzamas iekaisuma pazīmes utt. Tomēr jāatceras, ka acis, lai gan ir ļoti jutīgs orgāns, ir arī ļoti pacietīgas. Diskomforts un redzes pasliktināšanās var būt notikusi ilgstošā periodā pakāpeniski, bet tam nav pievērsta pietiekama uzmanība. Savlaicīgas rūpes par acīm var aiztaupīt daudz nepatīkamu brīžu un arī izdevumu.

Kādiem aspektiem tad vajadzētu ikdienā pievērst uzmanību, lai varētu teikt, ka jūs rūpējaties par savu acu veselību?

Atpūtini acis no ierīcēm

Mūsdienās jau no mazotnes cilvēkam apkārt ir dažādi viedie ekrāni, kas ietekmē acis un redzi. Ekrāni jālieto samērīgi, jāievēro atpūtas pauzes. Arī tiem, kuriem ikdienā darbs ir pie ekrāniem, jāieplāno nelielas pauzes acu atpūtināšanai. Īpaši jāseko, lai bērni un pusaudži nepavada pie ierīcēm pārāk garas stundas, kas var sabojāt viņu redzi.

Parūpējies par piemērotu apgaismojumu

Gan skolēniem, gan studentiem, gan pieaugušajiem noteikti nepieciešams ierīkot ergonomikas pamatlikumiem atbilstošu darba un mācību vietu, kur būtu pareizs apgaismojums, ierīču ekrānu leņķi un arī ekrāna spilgtums, lai neradītu acīm nevēlamu slodzi un apgrūtinājumu.

Veic acu vingrinājumus

Gan tiem, kuri ikdienā daudz laika pavada pie ekrāniem, gan jebkuram citam cilvēkam noderīgi būs redzes vingrinājumi, kas ļaus trenēt acis un paaugstināt to izturību saspringtos apstākļos. Dažādu vingrinājumu instrukcijas var atrast interneta vidē. Populārākie ir tāluma maiņas vingrinājumi, kad vienu brīdi skatās uz kaut ko ļoti tuvu, bet nākamajā brīdī skatās tālumā.

Nēsā saulesbrilles

UV stari ir viens no kaitniekiem redzei un acīm, tāpēc jādomā, kā sevi pasargāt no šiem stariem. Pareizākā izvēle būs kvalitatīvas un aktivitātēm piemērotas saulesbrilles, kas sniegs acīm komfortu un arī pasargās no UV staru ietekmes ne tikai acis, bet arī ādu apkārt tām. Noteikti jāizvēlas saulesbrilles, kurām ir visi atbilstošie kvalitātes un drošības sertifikāti, jo, nēsājot nekvalitatīvas saulesbrilles, acīm var tikt nodarīts vēl lielāks kaitējums, nekā tas būtu, ja saulesbriļļu nav vispār.

Veic profilaktiskās redzes pārbaudes

Katram cilvēkam nepieciešams ik pa laikam apmeklēt acu ārstu, lai veiktu profilaktiskās redzes pārbaudes. Tiem, kuri izmanto redzes korekcijas līdzekļus, kā arī bērniem un skolēniem, šādas vizītes ir nepieciešamas biežāk. Pieaugušajiem, kuriem nav vajadzīga redzes korekcija un nav sūdzību, pietiks, ja apmeklēsiet acu ārstu reizi dažos gados.

Izvēlies piemērotus redzes korekcijas līdzekļus

Ja nepieciešams koriģēt redzi vai arī ir vēlme nēsāt, piemēram, krāsainās kontaktlēcas, noteikti jākonsultējas ar acu ārstu, jāveic visas vajadzīgās pārbaudes, jāsaņem recepte korekcijas līdzekļu iegādei. Tāpat jāatceras, ka visi redzes korekcijas līdzekļi ir medicīnas preces, kas jāpērk tikai pie uzticamiem pārdevējiem. Arī krāsainās kontaktlēcas jāpērk turpat, kur parastās lēcas, nevis karnevāla preču veikalā.

Vairāk par krāsaino kontaktlēcu lietošanu varat uzzināt šajā rakstā:

https://www.valmieraszinas.lv/biezak-uzdotie-jautajumi-par-krasainajam-kontaktlecam/.

Sargā acis no traumām

Protams, ik dienu ir jādomā par to, kā pasargāt savas acis no dažādām traumām. Jāraugās, lai acīs neiekļūst svešķermeņi, kodīgas un indīgas vielas. Lai tas nenotiktu, vienmēr jāizmanto acu aizsargbrilles, ja to paredz darba drošība un ar dažādām vielām jārīkojas atbilstoši instrukcijām, izvairoties no kontakta ar acīm. Īpaši jārūpējas par bērnu drošību šajā sakarā.