Vecu cilvēku aprūpe – lai mūža noslēgums skaists

Vecu cilvēku aprūpe – tā ir tēma, par kuru mūsu sabiedrībā runā maz. Mēs runājam par bērniem, uztraucamies paši par sevi, par naudu un darbu, bet aizmirstam par vecajiem cilvēkiem, par paaudzi, kas uzaudzinājusi mūs pašus.

Kā padarīt vecu cilvēku ikdienu patīkamu, kā palīdzēt?

Vecu cilvēku aprūpe nav tikai pansionāts. Tas var būt kas pavisam interesants un radošs – ceļojums, jaunas prasmes un iespaidi. Viss atkarīgs no cilvēka spējām un iespējām.

Veco ļaužu pansionāti ir profesionālas iestādes, kas specializējas vecu cilvēku aprūpē. Daudziem pansionāti asociējas ar skumjiem večukiem, kas vienkārši te atstāti nomirt. Bet kā ir patiesībā, ko piedāvā pansionāti? Nedaudz papētījām dažus piedāvājumus.

Vecu cilvēku aprūpe pansionātā “Senior Baltic” šķiet ļoti augstā līmenī. Tiek piedāvātas speciālas iekārtas, medicīniskās gultas, ratiņi un citi bonusi, kas mēdz nebūt citos pansionātos. Šeit iespējams nodarbināt seniorus, ļaut viņiem darīt to, kas tīk sirdij. Cena šādā pansionātā ir vidēji 40 EUR par vienu dienu, kas ir liela summa, ko apmaksāt radiniekiem.

Ir dzirdēts, ka aizsūtot cilvēku un pansionātu, šim pansionātam pienākas visa pensionāra alga. Ar to vien nepietiek. Vēl jāmaksā papildus lielas summas. Vai tas ir to vērts? Varbūt, ja finanses atļauj, aizsūtīt savu omīti kādā ceļojumā?

Ja vien pensionārs ir stiprs un vēlas aktīvi pavadīt savu brīvo laiku, izskatiet ceļošanas iespējas. Tas nav nekas brīnumains, man zināmi pensionāri, kam ir 70 + gadi labprāt dodas ceļojumos pa visu pasauli. Es savos 30 gados vēl nekur neesmu bijusi un man nedaudz skauž, tomēr patīkami, kā cilvēks apzinās savas spējas un krāj naudu arvien jauniem ceļojumiem.

Ceļošana nemaz nav tik dārga, ja vien ceļo prātīgi un ap apdomu. Nevajag iedomāties, ka ceļojums uzreiz nozīmē milzīgus izdevumus, pārlidojumus, tropu klimatu un milzīgu eksotiku. Ceļojums ir arī uz Lietuvu un pa Latviju. Daudzi seniori ļoti labprāt apceļotu savas dzimtās pilsētas, kas, iespējams, atrodas otrā Latvijas galā. Bērniem un mazbērniem parasti nav laika doties šādos pārbraucienos vien “tāpat vien”. Bet ceļojumu aģentūras visu laiku rīko patīkamas ekskursijas grupās pa visu Latviju un ne tikai.

Starp citu, vai zinājāt, ka Latvijā veiksmīgi darbojas Latvijas pensionāru federācija? Tā ir sabiedriska un nevalstiska organizācija, kas tika izveidota 1992. gadā, lai aizstāvētu Latvijas lielās pensionāru saimes sociālās intereses un tiesības.

LPF darbības pamatmērķis ir panākt, lai vecie ļaudis Latvijā varētu dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi.

Tas nosaka arī federācijas darbības galveno stratēģiju un taktiku – prasību sakārtot sociālo likumdošanu, uzlabot sociālā nodokļa iekasēšanu, kā arī pārstāvēt Latvijas pensionāru intereses Saeimā, valdībā, Labklājības ministrijā un citās valsts un pašvaldību institūcijās.

Latvijas Pensionāru federācijā ir apvienojušās vairāk nekā 100 vietējās pensionāru organizācijas.

Latvijas Pensionāru federācija:

  • pieņem apmeklētājus un sniedz konsultācijas pensiju un citos sociālajos jautājumos
  • izplata informāciju laikrakstā „Latvijas Pensionārs” un interneta mājaslapā par valsts iestāžu pieņemtajiem lēmumiem, kas skar pensionāru intereses
  • vāc informāciju par jautājumiem, kuri jārisina valsts mērogā un atsevišķos gadījumos pašvaldībās, apkopo to un novada līdz attiecīgām valsts institūcijām
  • sagatavo un iesniedz priekšlikumus izmaiņām likumdošanas aktos
  • realizē dažādus projektus sadarbībā ar pašvaldībām un labdarības fondiem.

Ticiet man, pensionāri nav ne nevarīgi, nedz slābi. Ja viņiem ir pašiem sava federācija, kas aizstāvēs ikkatrā dzīves situācijā, tad par ko mēs vēl runājam.

Bērni ir mūsu nākotne. Kas ir pensionāri, vai mūsu pagātne? Drīzāk tie ir cilvēki, kas mums iemācīs dzīvot, pamācīs, atbalstīs un palīdzēs, cik iespējams. Mūsu uzdevums ir neatstāt vecos ļaudis novārtā, būt blakus un atbalstīt cik iespējams. Meklējiet iespējas, piedāvājiet omītēm un opīšiem lieliskus dzīves apstākļus.