Veselības pārbaužu minimums aizņemtām sievietēm

Mūsdienu sieviete strādā, viņai ir aktīva sabiedriskā dzīve, viņa sporto, apmeklē kultūras pasākumus, vada mājsaimniecību un rūpējas par bērniem. To visu viņa paspēj tajās pašās 24 stundās, kas ir ikvienam no mums. Tomēr nereti tas notiek uz kaut kā rēķina — uz miega rēķina, uz atpūtas un hobiju rēķina, arī uz veselības rēķina. Ilgtermiņā tas nav labākais risinājums, tāpēc ir svarīgi izvirzīt prioritātes un atrast laiku tam, kas ir būtiski.

Katrai sievietei ir savs veselības pārbaužu minimums, ko vajadzētu veikt ik gadu, neskatoties uz lielo aizņemtību un neskaitāmi daudzajiem pienākumiem.

Vizīte pie ginekologa

Vizīte pie ginekologa reizi gadā ir obligāta ikvienai sievietei jebkurā vecumā — jau no pusaudžu gadiem, kad ķermenis mainās un meitene kļūst par jaunu sievieti. Ginekologa apmeklējums reizi gadā ļauj novērtot sievietes reproduktīvo veselību dinamikā. Ginekologs veic izmeklējumus, izjautā pacienti, paņem uztreipi analīzēm. Tiek veikta arī dzemdes kakla vēža pārbaude, ko reizi trijos gados apmaksā valsts.

Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija

Ja ginekologs to neveic ikgadējās vizītes ietvaros, papildus jāveic arī ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, kas ļaus pārliecināties, ka ar mazā iegurņa orgānu veselību viss ir kārtībā. Ultrasonogrāfija ļauj ārstam novērtēt dzemdes, olvadu, urīnpūšļa un citu orgānu stāvokli, pamanīt kādas problēmas, kuras varbūt nemaz neliek par sevi manīt ar nepatīkamiem simptomiem.

Krūšu pārbaude

Krūtis ir katras sievietes lepnums, to veselība ir ļoti svarīga. Saslimstība ar krūts vēzi Latvijā ir ļoti augsta, tāpēc ir svarīgi laikus veikt pārbaudes. Krūtis vajadzētu pārbaudīt gan mājās, gan veikt krūšu pārbaudi ar ultrasonogrāfijas iekārtu. Pēc 50 gadu vecuma sievietēm mamogrāfija tiek rekomendēta ik gadu, reizi divos gados šo izmeklējumu apmaksā valsts.

Pilna asins aina

To var veikt jebkurā laboratorijā, kā arī lūgt ģimenes ārstam nosūtījumu uz šīm analīzēm. Pilna asins aina sniedz vispusīgu informāciju par organisma stāvokli un dažādu orgānu sistēmu darbu.

Vizīte pie zobu higiēnista un zobārsta

Mutes veselība ir ļoti būtiska kopējās veselības kontekstā. Bojāti zobi var būt cēlonis arī citām saslimšanām. Tāpēc reizi gadā jāapmeklē gan zobu higiēnists, gan zobārsts. Skaists smaids taču ir sievietes labākā rota!

Redzes pārbaude

Mūsdienu ekrānu un tehnoloģiju laikmetā jāatceras arī par acu komfortu un veselību. Redzes pārbaude ļaus pārliecināties, ka ar acīm viss kārtībā, vajadzības gadījumā laikus varēs izmantot korekcijas līdzekļus.