Visi strādā vasaras režīmā

darbs vasara

Ja vasarā nepieciešami kādi pakalpojumi, tad jau laikus vajadzētu painteresēties, kad iestāde vai uzņēmums vispār strādā, jo tie pieņēmumi par darba laiku, kas bijuši citos gadalaikos var nedarboties. Vasara ir laiks, kad visi grib paspēt atpūsties, izmantot atvaļinājumu, tāpēc darba laiki un darba kapacitāte daudzviet var būt mainījusies, jo uz vietas ir mazāk cilvēku.

Ir iestādes un pakalpojumu sniedzēji, kuri pat oficiāli izziņo vasaras darba laiku. Ja jums tuvākajā laikā būs vajadzība izmantot kādu pakalpojumu, kas varbūt nav ikdienišķs, kur nedodaties regulāri, zinot darba laiku un specifiku, tad laikus jāizpēta informācija publiskajā telpā, lai nenonākat situācija, kad stāvat pie biroja durvīm, esat braukuši garu gabalu un plānojuši tam laiku, bet izrādās, ka tur šodien vai pat visu nedēļu neviena nebūs, īstā cilvēka nemaz nav uz vietas.

Kāds ir darba laiks vasarā?

Arī man jau šovasar gadījās izbaudīt šāda “vasaras režīma” sekas. Man vajadzēja auto remontu. Bija jāmaina katalizators. Un tas bija diezgan steidzami. Tāpēc katalizatoru jau nopirku pats interneta veikalā, kur arī bija laba cena, jo negribēju gaidīt, kamēr katalizators uz servisu tiek sūtīts vairāk kā nedēļu. Tā ir bijis ar citām detaļām. Katalizators ir gana dārga un svarīga detaļa, lai ar tā nomaiņu lieki nekavētos. Tāpēc biju cerējis, ka katalizators tiks apmainīts tajā pašā dienā.

Kad aizbraucu uz servisu, kur esmu regulārs klients, uzzināju, ka uz vietas ir tikai viens meistars. Divi esot atvaļinājumā. Un šim puisim jau ir darbu rinda vairākām dienām uz priekšu. Tāpēc viņš man piedāvāja laiku tikai nedēļas beigās. Jā, zinu, ka man jau vajadzēja laikus piezvanīt, pieteikties, bet vienmēr ir varēts tikt ātri un bez brīdinājuma. Bet tagad nebiju rēķinājies ar vasaras faktoru. Tā nu katalizators palika nesamainīts vairākas dienas, kas man radīja būtiskas neērtības.

Vasarā gribam mazāk strādāt?

Tas būtu tikai loģiski, ka vasarā ir vēlme atpūsties, baudīt sauli pludmali, laukus, paceļot, doties uz svētkiem un festivāliem, jo kultūras programma parasti ir ļoti piesātināta. Notikumu virpulis vasarā ierauj ātri un nemanāmi, bet kaut kur pa vidu taču ir arī darbi un citi pienākumi! Kā tiem saglabāt motivāciju un uzturēt labas darbaspējas? Jāsaka, ka īpaši viegli tas nenākas. Protams, ka tas gan atkarīgs no nodarbošanās, tomēr tie, kuri vasarā cītīgi strādā, nedaudz ar skaudību skatās uz tiem, kuri vasaru var pavadīt, laiskojoties un baudot visus tos priekus, ko šis gadalaiks sniedz.

Kā motivēt kolektīvu darbam vasarā?

Uzņēmuma kolektīvam un tā vadītājam vajadzētu padomāt par to, kā palīdzēt darbiniekiem uzturēt labu noskaņojumu un darbasparu arī vasaras mēnešos, kad katrs tikai skaita dienas līdz savam atvaļinājumam, jau pa rokai salicis pludmales somu, kā arī īpaši nespēj koncentrēties aktīvam darbam. Tāda situācija būs pazīstama katrā birojā un kolektīvā.  Speciālisti iesaka vadībai padomāt par kādiem motivējošiem bonusiem, kas palīdzētu uzturēt aktīvu un auglīgu darba laiku.

Veidi, kā motivēt darbiniekus, var būt dažādi. Un viena no ieteikumu grupām saistāma ar kopīgu atpūtu un bonusu sistēmu.

  • Piemēram, var nedēļas pēdējā darba dienā izdomāt pēcpusdienas kopīgo aktivitāti visam kolektīvam. Populāras ir kolektīvu sporta spēles un aktivitātes.
  • Tāpat var biroja darbu kādu dienu pārcelt uz citu vidi, piemēram, kādu āra kafejnīcu vai citu ērtu vietu. Tas piemērots tiem kolektīviem, kam darbam nepieciešams vien dators.
  • Arī sapulces var rīkot neformālākā gaisotnē, apvienojot to ar kādām vasarīgām uzkodām un brīvākām sarunām.
  • Ir arī tādi kolektīvi, kuri ievieš saīsināto darba dienu grafiku, ļaujot darbiniekiem, kuri pa dienu strādā aktīvi un motivēti, ar labu rezultativitāti, no darba doties projām stundu agrāk, lai varētu pavadīt vairāk laika ar ģimeni.